Символіка Висоцька  Історія бібліотеки  Природа  Висоцьк - із глибин віків до сьогодення  Установи Висоцька  Духовність. Освіта. Культура  Тисячолітній висоцьк  Особистості краю 
Пункт доступу громадян до офіційної інформації


Висоцьк у роки ВВ війни  Повоєнна відбудова 

Висоцьк - із глибини віків до сьогодення
повоєнна відбудова

Про повоєнні роки Висоцького району свідчать архівні документи. Ознайомимось із витягами протоколів засідань Висоцького виконкому депутатів трудящих за 1945 рік. Які ж питання піднімалися першочергово? Ось вони:

 1. Про забезпечення насінням до посівної кампанії;
 2. Про виплату допомоги багатодітним матерям та пенсій інвалідам Вітчизняної війни;
 3. Про заборону розтягування безгосподарських приміщень,

Зокрема план посівної Висоцького району становив 9400 га. Пшениці - 200 га, проса - 220 га, льону - 403 га, коноплі -55 га, картоплі - 2546 га, кормової трави - 160 га. Городини - 175 га, в тому числі капусти - 36,1 га, помідорів -15,5 га, цибулі - 9,8 га, часнику - 6,7 га, буряку столового - 31,9 га, моркви - 20 га, петрушки - 0,6 га, огірків - 30,4 га, гарбузів - 9,4 га, редиски - 13 га, перцю - 1,6 га.

Так детально наводимо цифри, щоб читач мав повну уяву про планування тих часів і міг порівняти із сьогоднішніми реаліями.

Варто також назвати тодішній районний актив:

 1. Картухін - голова Висоцького райвиконкому.
 2. Поденко - секретар.
 3. Аросланов.
Члени виконкому:
 1. Бужинський.
 2. Лагун.
 3. Рєзніков - РККП(б)У.
 4. Яценко-РЗО.
 5. Морозов -НКВД. 9.Гоголєв-НКВД.
 6. Амелькович.
 7. Левін - соцзабез.
 8. Берленко - відділ охорони здоров'я.
 9. Велюнець -райпромкомбінат.

Цікавими є постанови про озеленення райцентру і сіл району, про повну ліквідацію неграмотності, про телефонізацію сільрад району, про відновлення в центрі лазні. Але ще цікавішими є постанови для райвідділу культури (завідуюча Яковлєва). Це, зокрема, відновлення клубів у селах, хат-читалень, а в центрі - райклубу, бронювання місць для партактиву. Але й це ще не все. Перед кінофільмом чи якоюсь виставою, а також перед докладами і бесідами повідомляти про це начальника районного НКВД.

Уже в 1945 році була видана постанова про встановлення дорожніх знаків. А також постанови про ремонт райлікарні та ветлікарні.

Вартим уваги є районний бюджет Висоцького району на 1945 рік.

Дохідна частина
Житлове господарство - 7200 крб.
Різні місцеві доходи - 70000 крб.
Місцеві збори - 110000 крб.
Відрахування від державних податків - 565500 крб.
Держподаток і збори - 20000 крб.
Дотація з бюджету області - 1168300 крб.
Залишки з минулого року - 88000 крб.
Всього- 1930000крб.

Дуже проблематичним у 1945 році було питання із збором коштів 4-го Державного військового займу. Із доведеного Висоцьку плану (47225 крб) було зібрано лише 21841крб.

Підсумовуючи перший повоєнний рік, спираючись на постанови та звіти Висоцького райвиконкому, можна сміливо констатувати інтенсивний початок відбудови народного господарства. Уже на цей час у Висоцьку діяв маслозавод, взуттєва майстерня, розпочалось будівництво мостів, адмінприміщень, житлових будинків, сільськогосподарських будівель, медичних, освітніх та культурних закладів.

Неможливо обминути тему перших повоєнних виборів до Верховної Ради СРСР. Думаю, читачам буде цікаво знати тих людей, які були у виборчій комісії.

Висоцька виборча дільниця № 115

Голова - Носков Іван Пилипович - від Висоцького товариства сприяння оборони авіаційно-хімічного будівництва в СРСР (ТСОАВІАХІМ). Заступник голови - Сидорчук Устина Тихонівна - від селян Висоцька. Секретар - Белобаб Дора Олексіївна - від професійної спілки початкових і середніх шкіл району.

Члени виборчої дільничної комісії:

Русін Назар Павлович - від селян Висоцька. Мельник Юлія Яківна - від ВЛКСМ району. Любищенко Лариса Андріївна - від професійної спілки початкових і середніх шкіл району. Малько Лука Степанович - від колгоспу ім.Леніна. Сокол Федір Федорович - від селян Висоцька. Поденко Марфа Василівна - від професійної спілки початкових і середніх шкіл району.

Підтримка: Воробей Микола