ПРО БІБЛІОТЕКУ  ПРО КРАЙ  СЬОГОДЕННЯ  СТАНІСЛАВ-ІГНАЦИ ВІТКЕВИЧ 

ЧИМ ЖИВЕ ПОЛІСЬКА ГЛИБИНКА

Напередодні Дня Конституції відбулося виїзне засідання колегії при голові райдержадміністрації, на якому вивчалося виконання делегованих повноважень виконкомом Великоозерянської сільської ради, де головою четверте скликання поспіль Михайло Рябий.

Територія сільської ради включає в себе чотири населені пункти: села Великі Озера (826 жителів), Шахи (135 жителів), Великий Черемель (140 жителів), Різки (24 жителі). В комунальній власності ради перебувають: лікарська амбулаторія, Великоозерянський, Шахівський, Великочеремельський сільські клуби, публічно-шкільна бібліотека, 4 житлові будинки. Населення обслуговують 9 торговельних закладів; закладів ресторанного господарства та ринку на території сільської ради немає. Сільсько­господарську діяльність здійснює сільськогосподарський виробничий кооператив „Відродження". На території сільської ради знаходяться Великоозерянське та Великочеремельське лісництва державного підприємства „Дубровицький лісгосп".

На території сільської ради розміщено також Свято-Покровську церкву, де діє громада української православної церкви Сарненсько-Поліської єпархії, дві церкви Євангельських християн-баптистів у селах Великі Озера та Великий Черемель.

Значний період часу населені пункти сільської ради були віднесені до „Зони безумовного (обов'язкового) відселення внаслідок аварії на ЧАЕС", що залишило свій негативний відбиток на соціально-культурному та економічному розвитку території (заборонялися будь-які капіта­ловкладення в об'єкти соцкультпобуту), однак в січні 2006 року вони змінили статус і віднесені до „Зони гарантованого добровільного відселення". За ті роки, коли сільська рада відносилась до зони безумовного відселення, звідси виїхало по переселенню близько 1700 чоловік.

Враховуючи дефіцит коштів на вирі­шення проблем громади, надзвичайно важливого значення набуває реаліза­ція повноважень з наповнення та раціонального використання бюджету ради, який на поточний рік затверджений в сумі 307,1 тис. грн., з них 77.2 тис. гри., або 25.3 % - власні надходження. Протягом 5 місяців до бюджету ради надійшло власних доходів в сумі 32,1 тис. грн. при плані 32,3 тис. грн. Показник виконання планових призначень забезпечено на 99,5 відсотка, або сума ненадходжень скла та 0,1 тис. грн.

І тому на засіданні констатувалося: виконавчому комітету потрібно наполегливіше вишукувати шляхи для поповнення доходної частини бюджету за рахунок власних надходжень. Адже успішне виконання делегованих повноважень у сфері бюджету і фінансів могло б розв'язати ряд проблем, зокрема, в галузі житлово-комунального господарства, в соціально-культурній, освітній, медичній, екологічній та інших сферах. Шкода, що на території цієї найвіддаленішої від райцентру сільської ради немає об'єктів побутового обслуговування, які надають послуги першої необхідності. Дещо в цьому плані робить місцевий СВК „Відродження": переробка зернових на борошно, з обробітку деревини та виготовлення столярних виробів, перевезення вантажів. Враховуючи таку ситуацію, можна вважати не­достатньою роботу виконкому сільської ради щодо налагодження побутового обслуговування населення.

Є на території сільради певні земельні "колізії". Мож­ливо, впливає, що певний час земельні ділянки для індивідуального будівництва у зв'язку із віднесенням території сільської ради до II категорії забрудненості внаслідок аварії на ЧАЕС не надавались. Але життя внесло корективи, й виконкому слід добряче проштудіювати Земельний кодекс.

Є претензії й до організації збирання, утилізації та знешкодження побутових відходів. Графік вивезення побутових відходів на 2007 рік по сільській раді складений, але сміття згідно з ним не вивозиться. Сільське сміттєзвалище не зовсім впорядковане, трапляються й стихійні смітники.

Серед вагомих позитивів - той факт, що місцеве населення стовідсоткове забезпечене житлом.

Транспортним сполученням села сільської ради забезпечені задовільно. Проте рейсовий автобус ВАТ „Дубровицьке АТП-15642", який ходить лише по четвергах, буває малої місткості (ПАЗ), хоча договором передбачено щоденні маршрути. Щоденно ходить маршрутний мікроавтобус В.Озера-Рівне.

Існує потреба у розширенні сільської АТС. На даний час вже є 80 заяв на встановлення телефонного зв'язку. Крім того, телефонним зв'язком недостатньо забезпечено село Шахи. В даному населеному пункті є лише два телефони в школі та клубі. Територія сільської ради охоплена зв'язком мобільних операторів Київстар та UMC.

Суттєвих зауважень щодо виконання повноважень у сфері освіти, охорони здоров'я, культури та фізичної культури і спорту не прозвучало.

Приємне враження справляє Великоозерянська ЗОШ І-ІІІ ступенів, де працює 19 учителів та навчається 154 учні.
11 класів-комплектів естетично обладнані за рахунок батьків і вчителів. У позаурочний час учні займаються у 15-ти гуртках, 6 з них оплачувані. У школі є дві Музейні   кімнати   та   Зал Партизанської Слави. Основною побутовою проблемою школи є капітальний ремонт покрівлі, потребують заміни вікна та два резервних додаткових котли. Потребує капітального ремонту пришкільний інтернат (теплотраса, опалювальна система, внутрішні роботи),  оскільки частина школярів, до добирається з навколишніх сіл, щоденно вимушені долати до десяти кілометрів.

У Великочеремельській ЗОШ І-ІІІ ступенів працює 7 вчителів, навчається 27 учнів. Тут сформовано б класів, з них у двох - індивідуальна форма навчання. У 2006 році у зв'язку з тим, що школа перебуває в аварійному стані, д неї відведено вчительський будинок. У позаурочний час учні займаються і у двох неоплачуваних  гуртках. Потребує школа капітального ремонту системи опалення.

У Шахівській ЗОШ І ступеня працює 2 вчителі, учнівський колектив складається з 8 учнів. Є два класи з індивідуальною формою навчання.

Як вже зазначалося, на території сільської ради працює лікарська амбулаторія, її приміщення також потребує капітального ремонту, в деяких кабінетах прогнила підлога, треба замінювати дверні блоки, є необхідність у перекритті даху, благоустрої території. У зв'язку з тим, що в селах Шахи, Черемель відсутні ФАПи, виклики обслуговують медпрацівники амбулаторії. До слова, немає в ній лікарів. Стоматологічна допомога забезпечується лікарями Дубровицької стоматологічної поліклініки вахтовим методом. Щомісячно в амбулаторії працює виїзна бригада з центральної районної лікарні в складі педіатра, терапевта, невролога, акушер-гінеколога, хірурга.

Недоукомплектованість лікарських посад унеможливлює надання якісної медичної допомоги сільському населен­ню. Як наслідок, на території сільської ради неблагополучною є епідситуація по захворюваності на туберкульоз.

Кошти з місцевого бюджету для прид­бання медикаментів для надання невідкладної допомоги у 2006 році виділялись 6 копійок в місяць на одного жителя, в І кварталі 2007 року – 12 копійок. Це відповідно сими 800 і 400 грн.

Можна зробити висновок, що робота виконкому у сфері охорони здоров’я є недостатньою, однак без додаткового фінансування з районного та інших бюджетів (або ж цільових надходжень) на зазначенні цілі проблема залишається актуальною і надалі. Тим паче демографічна ситуація по сільській раді за 2006 рік невтішна: народилися 13, померло 20 чоловік.

Заклади культури як структурні підрозділи культурно-дозвілєвого комплексу здійснюють організацію дозвілля, інформаційне забезпечення та позашкільне навчаня населення. В рамках культурно-дозвілевого комплексу усі культурно-логічні заходи проводять спільно із загальноосвітньою школою. За рахунок сільської ради та спонсорської допомоги Дубровицького лісгоспу проведено ремонті роботи у Великоозерянському сільському клубу. Проте не вирішено проблему його опалення.

Установи клубного типу сільської ради  не працюють над збільшенням надходжень за рахунок платної діяльності, не створюють робочих умов для аматорських колективів, не вирішено питання повної занятості працівників.

В системі КДК рішенням сільської ради створений сільський спортивний клуб «Олімп», керівником якого призначений учитель фізичної культури ЗОШ с. В. Озера, що дозволило дещо активізувати з організації дозвілля. Створенно футбольну команду з однойменною назвою, яка виступає в чемпіонаті району з футболу. На команду придбано з місцевого бюджету футбольну форму та м’ячі, на що витрачено 1950 грн.

Соціальний захист на території Великоозерянської сільської ради поширюється на 363 чол. Пенсіонерів та інших малозабезпечених верств населення.

Протягом 2006 року в управлінні соціального захисту одержували різни види соціальної допомоги 112 сімей.
У сільвиконкомі ведеться облік пільгових категорій громадян. До Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, включено 22 ветерани війни та 731 постраждалого в наслідок Чорнобильської катастрофи, якіф проживають на території В. Озерянської сільської ради.

При сільраді працює соціальний працівник територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян та один соціальний робітник, який обслуговує 12 одиноких пенсіонерів та інвалідів на дому. Протягом 2006-2007 років працювало 14 соціальних робітників, направлених від районного центру зайнятості, які надавали послуги 104 соціально незахищеним громадянам.

На обліку також 4 неблагополучні сім’ї. Проводиться робота щодо соціального захисту дітей, які виховуються в цих сім’ях. З метою соціального захисту дітей соціально незахищених категорій, їх повноцінного відпочинку двом дітям напівсиротам оформлено документи на відпочинок у Францію, 8 дітей з багатодітних сімей оздоровились у Швейцарії. Проводиться відповідна робота по соціальному захисту дітей-сиріт. Відповідним рішенням виконкому виділено житловий будинок для постійного місця проживання 3 дітям-сиротам.

В приватних господарствах населення налічується 31 голова ВРХ, в тому числі корови – 432, свиней 480, посіяно населенням – 322,38 га, в тому числі жита, - 4,2 га, ярих зернових – 28 га, картоплі – 250,63 га, овочі – 7,3 га, кормових культур – 32,25 га.

Приємно констатувати, що на сьогодні територія В. Озерянської сільської ради не є територією із складною оперативною обстановкою. Про відповідний рівень місцевого виконкому свідчить і той факт, що місцеві жителі до вищестоящих органів влади звертаються рідко, за 5 місяців поточного року зареєстровано 2 звернення до РДА щодо перерахунку і виплат пенсії, виділення матеріальної допомоги. «З акту перевірки виконкому»

Дубровицький вісник №27 від 06.07.2007 року.

У ВЕЛИКИХ ОЗЕРАХ - НОВА ЦЕРКВА

Донедавна у центрі Великих зводилася нова Свято-Покровська церква. А минулого вівторка відбулося її урочисте відкриття. На свято до мешканців Великоозерянської ради прибули голова райдержадміністрації І.О. Тимошенко, заступник голови районної ради Г.П. Шах, помічник народного депутата України О.Р. Абдулліна С.М. Кошин, владика Сарненський-Поліський Анатолій, благочинний Федір, священнослужителі з різних сіл району, жителі сусідніх сільських рад.

Непростими для жителів, сільської ради, місцевого СВК "Відродження" були два з половиною роки будівництва святого храму. Адже все потрібно було починати з нуля. Стара дерев'яна церква, якій виповнилося 215 років, згоріла. На перший погляд, здавалося, зневіряться люди, поховають на згарищі разом з церковним майном надію на якесь відродження. Та не впали вони духом, кожен сприйняв пожежу як свою особисту біду. Згодом об'єдналися, почали збирати пожертвування. Чималу суму в церковну касу вніс також народний депутат України О.Р. Абдуллін. І про відкриття святого храму не забув, надіслав мешканцям вітальну телеграму, яку зачитав помічник народного депутата України С.М. Кошин. Сергій Мефодійович також вручив від народного депутата 1000грн. Багато для будівництва церкви зробило і місцеве СВК "Відродження", яким керує О.Є. Міркевич. Чималу суму на красуні-церкви пожертвував уродженець Великих Озер, нині мешканець м. Південно-Сахалінська Сергій Приступа. Допоміг коштами також підприємець Сарн Олег Момоток.


На фото: ось такий вигляд має красуня-церква у Великих Озерах

Дубровицький вісник 16 жовтня 2004 року.

 

Підтримка: Воробей Микола