Про бібліотеку - Історія бібліотеки

Закінчилась війна. Почалося мирне життя. Люди кинулись до науки і культури. За розповідями постійного читача на той час Бика Кирила Даниловича, десь на хуторі залишилася нова дерев’яна хата, в якій колись жили німці. Цю хату перевезли в 1948 році в село і відкрили в ній хату-читальню і сільський клуб. Для бібліотеки було відведено маленьку кімнату. Люди всі книги зберігали в дома, а коли відкрили хату-читальню, зносили всі книги до неї. І так в селі Городище з’явилася нова бібліотека.  Н а той час фонд бібліотеки був дуже маленьким -  близько 400 примірників. Завідувала на той час бібліотечним фондом односельчанка, прізвище її, нажаль не пам’ятає. В 1960 році в селі городище офіційно почала працювати бібліотека. Так – як на той час в селі було дуже мало грамотних людей, то в наше село направили  завідуючу бібліотекою Хоменко Марію Захарівну.

 

Для Городищан Марія Захарівна стала вогником, проповідником грамоти і освіти. До бібліотеки потягнулись більшість жителів села, від малого до старого. Вміла Марія Захарівна не тільки порекомендувати гарну книжку для читання, а й дати доречну пораду в різних життєвих ситуаціях. І саме цим вона заслужила повагу і добру славу серед людей. Тому і до нині її часто згадують у селі добрим словом.

 

 

З 1965 року завідуючою бібліотекою села Городище була призначена Мазанович Лілія Андріївна.

Лілія Андріївна була хорошим спеціалістом, майстром своєї справи. Основний багаж знань і вмінь роботи з людьми вона отримала навчаючись в Ківерцівському культурно-освітньому училищі. Для неї робота стала життям. До бібліотеки Лілія Андріївна залучила все село. Вміла знайти гарне слово  і для дошкільників, для школярів, підлітків, старшого покоління. При сільській бібліотеці на той час, під керівництвом Лілії Андріївни був організований музичний гурток, до якого залучились учні школи. До бібліотеки йшли і бігли більшість учнів школи, бо знали, що їх там чекають,  з розумінням їх вислухають, порадять як поступити в тій чи іншій ситуації.

 

З 1983 року по 2001 рік завідуючою бібліотекою села Городище працювала Богельська Марія Григорівна

За період своєї роботи вона була хорошим спеціалістом. Користувалася авторитетом серед колег і керівництва бібліотеки. Марія Григорівна вміла знайти багато гарних слів для дітей, підлітків та старшого покоління. Залучала до бібліотеки всіх жителів села. За весь період своєї роботи зарекомендувала себе з кращої сторони. Бібліотека займала перші призові місця в районі. На базі бібліотеки проводились семінари. Марія Григорівна любила свою бібліотеку, адже частину життя вона проводила в бібліотеці серед книг. Вміла вона порекомендувати гарну книжку, допомогти учням школи підібрати літературу для написання рефератів. Вчила дітей користуватися каталогами. Була активною людиною в різних масових заходах.
З 2001 року завідуючою бібліотекою села Городище була призначена Мазанович  Марія Василівна. Прийшовши працювати в Городищенську бібліотеку я поставила за мету зробити все можливе, щоб мої читачі дружили з книгою, щоб із книги, як із найчистішого джерела, черпали знання й почуття гарної любові до своєї Вітчизни і свого народу, щоб з непідробним інтересом входили в широкий і багатогранний світ, який відкриває книга, жили за давно встановленим законом істинної культури – ні дня без читання!
Всю свою індивідуальну та масову роботу спрямовую на виконання цієї мети. Основне завдання Городищенської ПШБ, і бібліотекаря зокрема – навчити дитину любити книгу, учнів – читачів користуватися бібліотекою, її фондами, довідково – бібліографічним апаратом. Всю роботу проводжу згідно річного плану. При цьому намагаюсь у своїй діяльності дотримуватись таких правил:

 1. плануй не заради того, щоб все врахувати, а заради досягнення мети;
 2. втілюй нові ідеї, а не чекай;
 3. не працюй сама, залучай свій актив;
 4. умій не тільки переконувати дитину, а й розуміти її мову;
 5. свої вимоги висловлюй, як прохання, пораду, враховуючи вікові особливості дитини.

Вся робота в бібліотеці виконується згідно з керівними документами. Ведеться чіткий облік літератури, яка надходить в біліотеку. Ведуться сумарна та інвентарні книги. Фонд бібліотеки розкриває абетковий каталог, а також картотеки:

 1. краєзнавча;
 2. періодичних видань;
 3. підручників.

Ведеться чіткий облік роботи у щоденнику роботи, де фіксується цифрова (кількість читачів, відвідування, книговидача тощо) та текстова (масові заходи, індивідуальна, інформаційна робота) форми роботи. Моя робота бібліотекаря починається з вивчення запитів книгокористувачів. Ця робота містить цілу систему заходів:

 1. аналіз читацьких формулярів;
 2.  бесіди;
 3.  спостереження.

Для учнів розроблено тематику бібліотечно – бібліографічних бесід, які допоможуть розібратися в книжковому морі книг. А також створено куточок читача, де розміщено пам’ятки -  «Як вибрати книгу для читання», «Як працювати з довідковою літературою», «Як написати реферат», «Як стати справжнім читечем бібліотеки». Бібліографічні огляди поєднуються з підбором літератури і своренням книжкових виставок- «Поліський краю, дорогий», «Село моє, для мене ти єдине», «Біля сімейного вогнища», «Книга шукає твариша», «Ми тебе не забули, Тарасе», «Дорогами казок», «Добро починається з тебе», «Кращі книги для вас діти», та багато інших. У школі, як і у бібліотеці стали традиційними заняття з основ бібліотечно-бібліографічної грамотності учнів. Проводяться бібліотечні уроки за темами:

 1. книга та її основні елементи – 1 клас;
 2. читач у бібліотеці – 2 клас;
 3. щоденник читача – 3 клас;
 4. довідкова література – 4 клас;
 5. доргами казок – 1-4 класи;

 У бібліотеці працює книжкова лікарня, де діти надають допомогу книзі, дарують їй друге життя

При бібліотеці діє клуб «Друзі бібліотеки»

При бібліотеці створений центр інформації з питань місцевого самоврядування. Городищенську ПШБ входить до складу культурно - дозвіллевого комплексу КДК – діяльність якого спрямована на розвитку духовності, вихованню патріотизму та поваги до культурно – історичної спадщини Українського народу.
Бібліотека дедалі впевненіше виступає посередником між жителями села, місцевою владою, педагогічним колективом школи, сільським клубом.
Загальна площа приміщення бібліотеки 55 м2. Весь книжковий фонд літератури 5947 примірників, з них дитячий фонд літератури – 3115 примірників, періодичних видань – 4 назви «Вільне слово», «Дубровицький вісник», «Позакласний час», «Пізнайко». Користувачами бібліотеки є 550 читачів, з них 68 читачів - дітей, 90 читачів – юнацтва, 392 інші користувачі.

Живе бібліотека в селі, адже і дорослі, і діти ходять до бібліотеки. Тут завжди людно, бо якщо дитина буде читати, то Україна буде процвітати.