Головна Наш край Творчі особистості Петро Красюк - старійшина сучасного українського гумору і сатири
Петро Красюк - старійшина сучасного українського гумору і сатири Друк e-mail

Народився 1 січня 1924 в селі Трахтемирів, Черкаської області — помер 8 січня 2008 в селі Висоцьк Дубровицького р-ну.  

Більше піввіку жив у с.Висоцьк Петро Харитонович Красюк. Від широкого Дніпра до Горині пролягла його життєва дорога, від нашого Поліського краю до столичного Києва і до всієї України, а також далеко за її межі простелився його творчий шлях. Народився він 1 січня 1924р. у селянській родині в с.Трахтемирів Канівського району Черкаської області. Після закінчення семирічки вчився у Переяслав-Хмельницькому педагогічному училищі, два курси якого встиг закінчити до війни. У 1943р. гітлерівці вивезли юнака на примусові роботи до Німеччини. Після війни завершив навчання і був направлений вчителем на Рівненщину.

Відтоді, з 1946р., почав працювати вчителем Висоцької середньої школи. У 1958р. заочно закінчив українське відділення філологічного факультету Рівненського державного педагогічного інституту. У цій школі працював усе життя.

Уже з перших років учителювання він почав публікувати свої твори у місцевий і обласній пресі. У 1957р. вийшла його перша книжка «Байки і гуморески». Згодом побачили світу різні роки книги «Яке коріння, таке й насіння» і «Премійований Кіт». За ці збірки, які викликали широкий резонанс серед читачів, у 1965р. Петра Красюка було прийнято у члени Спілки письменників України. І ось уже сорок років він у цій творчій організації.

За своє активне життя видав уже два десятки книжок сатири і гумору, кілька з них вибраного. Його творчість відзначена преміями ім. Миколи Максися (1967), ім. Валер'яна Поліщука (1983) та ім. Микити Годованця (1987). У 2003р. в с. Нобель Зарічненського району відбувся перший всеукраїнський фестиваль гумору «Лауреат Нобельської премії». І першим лауреатом тут став Петро Красюк. І нині він плідно працює на сатирично-гумористичній ниві Його нові твори часто з'являються на сторінках рівненської газети «Вільне слово» (раніше «Червоний прапор»), постійним автором якої він є уже більше 50 років. Друкується патріарх сучасного українського гумору і сатири й у багатьох інших періодичних виданнях.

Його творчість має широкий розголос, а його ім'я стоїть в одному ряду з відомими творцями байки і сатирично-гумористичних творів в українській літературі Степаном Олійником, Микитою Годованцем, Іваном Сварником, Олександром Ковінькою, Сергієм Воскрекасенком, Петром Сліпчуком та іншими майстрами дотепного слова.

Високо оцінена його творчість у багатьох рецензіях на його збірки, авторами яких, зокрема, є відомі літературознавці, критики і журналісти Петро Лещенко, Григорій Дем'янчук, Іван Пащук, Володимир Грабоус, Василь Попенко, Георгій Сербін тощо. Наш земляк впевнено продовжував кращі традиції українського гумору, творчо розвивав їх.

Про життєвий і творчий шлях письменника йдеться у літературному портреті Георгія Сербіна «Петро Красюк» (2001), де у розділах під промовистими назвами «Полісся - його земля, душа і пісня», «Школа байкарства», «Весела штука - гумор» і «Роки дух не зломили» сказано багато добрих слів про його життєві будні, широку художню палітру його доробку, актуальність і злободенність звучання байок, гуморесок, смішинок.

Творчість Петра Красюка добре знають в уже його рідному Дубровицькому районі, її вивчають у школах. Шанують земляка не тільки вчителі та учні, а й мешканці райцентру і сіл.

Незабутніми були творчі вечори у Висоцьку з нагоди його ювілейних дат. Так, останній із таких літературно-мистцьких заходів відбувся в актовій залі його рідної школи на честь 80-річного ювілею. До цієї дати було видано двотомник його творів, а щиро вітали представники влади, вчителі, колишні і теперішні учні, односельці, колеги ювіляра.

Ще довгих творчих літ і міцного здоров'я давайте побажаємо йому і ми, учасники нашої першої у місті науково-краєзнавчої конференції.

Джерела:

  1. Письменники Радянської України. 1917-1987. Біобібліографічний довідник. - Київ. -1988. -С.321.
  2. Басараба В. На березі озера Нобель. Відбувся перший всеукраїнський фестиваль гумору «Лауреат Нобельської премії» // Вільне слово. - Рівне. - 2003. - 5 вересня.
  3. Басараба В. Не менш - до сотні літ! // Вільне слово. - 2004. -1 с.

Василь Басараба

Останнє оновлення на Середа, 08 січня 2014, 15:22
 

Коментарі  

 
0 #6 Ten Second Epic 04.10.2017 22:21
Can some one tell that easy way how to write assey
pleases for esl class
Цитувати
 
 
0 #5 get me googled 30.09.2017 13:36
It has in no way been easier to judge between the rewriting services, as
all consumer opinions and testimonials are gathered in one categorize for you to pick the best.

Levant injurious supremacy and as a result miserable experience
beside consulting any transmission website reviews. Utterly written testimonials choice guide you through the approach of selecting the
one and purely change usefulness that will-power
spasmodically your needs.
Цитувати
 
 
0 #4 PickWriters reviews 29.09.2017 18:20
It has never been easier to choose between the transportation services, as all
customer opinions and testimonials are gathered in one place as
a service to you to pick the best. Levant peevish supremacy and
as a culminate wretched familiarity beside consulting any transmission website reviews.
Entirely written testimonials purpose example you by the process of selecting the song and
only rendering usefulness that settle upon spasmodically your needs.
Цитувати
 
 
0 #3 5 28.09.2017 00:51
That one gaming phone Nokia did was a big flop, I forgot what it was called off
the top of my head but it was really ugly looking
Цитувати
 
 
0 #2 PickWriters 23.09.2017 08:50
It has not till hell freezes over been easier to opt between the transportation services, as all customer opinions and testimonials are gathered in anyone categorize for
you to pick the best. Bolt peevish supremacy and as a culminate bad
experience by consulting any paraphrase website reviews.

Entirely written testimonials will example you by the activity of selecting the
united and purely change waiting that last will and testament spasmodically your
needs.
Цитувати
 
 
0 #1 PickWriters 07.09.2017 00:48
It has in no way been easier to judge between the
rewriting services, as all character opinions and testimonials are gathered in ditty see for you to pick the best.
Bolt injurious quality and as a conclude wretched experience alongside consulting any
paraphrase website reviews. Thoroughly written testimonials will influence you through the process of selecting the one and purely change usefulness that will-power angry your needs.
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити