І гірко від Чорнобиля... Друк e-mail

              alt

 
Машиніст-обхідник турбінного обладнання турбінного цеху Чорнобильської АЕС
Посмертно нагороджений орденом "За мужність" ІІІ ступеня
(Указ Президента України №1156/2008 від 12 грудня 2008 року)

 

 

26 квітня 1986 року о 01.23 на Чорнобильській атомній електростанції стався вибух, що повністю зруйнував четвертий енергоблок. Коли оператор натиснув червону кнопку, аби планово зупинити роботу реактора, напруга різко стрибнула, що і призвело до вибуху…З того жахливого часу минуло 34 роки. За минулий період зроблено багато для ліквідації наслідків Чорнобиля. Але є людська пам’ять, яка й через десятки літ зберігає найменші подробиці того нечуваного лиха. Біди планетарного масштабу. А ще велика вдячність до тисяч простих українців, які затулили в прямому розумінні цього слова Європу від вбивчого некерованого «мирного атому».

У числі тих, хто першими пожертвували своїм життям задля стабілізації ситуації – наш земляк, Олександр Новик .Народився в 1961 році в с. Городище Дубровицького району. Рівненської області. Після закінчення школи вступив до Київського енергетичного технікуму і закінчив його в 1980 році. І був направлений на роботу на ЧАЕС. Потім призваний до лав Радянської Армії. Службу проходив в Німеччині в м.Форст-Цина. Після закінчення строкової служби залишився прапорщиком в Німецькій Демократичній Республіці і одночасно вступив до Чернігівського Політехнічного інституту. Після закінчення контракту по службі повернувся на ЧАЕС, де працював машиністом по обслуговуванню турбін. В ту злощасну ніч з 25 на 26 квітня 1986 року Олександр працював в нічну зміну на 4 енергоблоці. 25 річний Олександр був в числі перших, ризикуючи життям, нестримно кинувся до реактора, для боротьби з наслідками атомного спалаху. Отримав дуже високу дозу опромінення і був доставлений на лікування в Москву. Помер 26.07.1986 року від гострої променевої хвороби. Похований  на Мітинському кладовищі у Москві де є 30 могил перших жертв аварії на ЧАЕС – це пожежники, які першими виїхали ліквідовувати пожежу і працівники атомної станції. Більшість з них також померла від променевої хвороби у 6-й клінічній лікарні Москви в перші місяці після трагедії – в травні-липні 1986 року.


В національному музеї «Чорнобиль» зберігаються розсекречені документи, карти, фотографії і спогади учасників тих подій.…. «Тіла спочатку загортали в плівку, потім в дерев’яну труну, потім дерев’яну труну в плівку, а потім це все це запаювали в цинкову труну і закопували»,
 

Останнє оновлення на Четвер, 23 квітня 2020, 22:49