Головна Бібліотека Тека методиста Музейні експозиції в бібліотеках
Музейні експозиції в бібліотеках Друк e-mail

Привабливий образ бібліотеки сьогодні – багатогранний. Бібліотека потрібна людям як джерело інформації, як шлях до душі кожної людини. Вона повинна створювати для своїх користувачів максимально комфортне середовище, бути відкритим будинком для усіх тих, кому потрібна книга та психологічне розвантаження. Тому так важливо сьогодні не обмежуватися традиційними формами роботи, а шукати нові шляхи популяризації бібліотечних ресурсів, розповсюдження знань, формування культури і духовності підростаючого покоління.

Тільки так бібліотека зможе відстоювати у суспільстві свій позитивний імідж і завжди буде залишатися втіленням нового і незнаного. Бути постійно у пошуку нових форм обслуговування читачів  - одне з головних  завдань  сучасної бібліотеки. Одним із інноваційних  методів  в  бібліотечній  роботі стало створення при публічно-шкільних бібліотеках  сіл:  Висоцьк,  Лісове музейних експозицій, адже бібліотеки і музеї виконують загальні соціальні функції (меморіальні, комунікаційні, інформаційні) та завдання (збір, обробка, вивчення, зберігання, демонстрація). Тому цілком закономірно  з'єднання двох різних за змістом фондів та організації діяльності установ у єдину інформаційну структуру.

Поява елементів музейної діяльності пояснюється тим, що звичне уявлення про бібліотеку або музеї як консервативному компоненті культури, сховище пам'яті предметів, відходить у минуле. Бібліотеки і музеї мають потенціал для створення спільних баз даних, що полегшують користувачу пошук достовірних відомостей. Основна мета створення музейних експозицій при бібліотеках Дубровицької централізованої системи - зібрати, зберегти і надати користувачам документальні джерела та інформацію про певну місцевість(край), традиції, обряди, заняття, ремесла їх жителів, сприяти подальшому розвитку і становленню закладів нового типу, покращання якості бібліотечних послуг та бібліотечного обслуговування, розвиток бібліотечного краєзнавства, відродження історичної пам’яті краю, розвиток соціальних послуг в центрах депресивних напружень. Експозиції включають історичні, документальні матеріали, спогади жителів громад, фотодокументи, експонати, предмети домашнього вжитку, обрядові матеріали. Матеріали для музейних експозиції зібрані в місцевих жителів. Є багато експонатів, які придбані в одного господаря, або в декількох людей.  Бібліотекарями проводяться екскурсії до музейних експозицій. Читачі з цікавістю слухають бібліотекаря і роздивляються старовинні речі, цікавляться ремеслом людей, як жили, деякі користувачі впізнають себе на фотографіях.

Основними мотивами  до застосування музейних форм і методів діяльності в бібліотеках  Дубровиччини стало:

 •  Професійні мотиви: усвідомлення цінності бібліотечної професії, нових можливостей бібліотеки, прагнення підтвердити соціальну значимість, активна іміджева політика, можливість надання користувачу відомостей про край не лише на традиційних носіях, а й за допомогою експонатів, що покращує краще уявлення про буття.
 • Особисті мотиви: особистісна активність бібліотекаря, його творчі здібності, які проявляються в авторській концепції експозиції, виставки, у використанні оригінальних форм і методів роботи.

Публічно-шкільні бібліотеки з музейними експозиціями керуються:

 • Конституцією України,
 • Законом України «Про бібліотеки і бібліотечну справу»,
 • Законом України «Про музей та музейну справу»,
 • Нормативно-правовими документами,Міністерства культури і туризму України з питань діяльності бібліотек та музеїв,
 • Регіональними законодавчими документами
 • Положенням про публічно-шкільну бібліотеку з музейною експозицією
 • Правилами користування бібліотекою. 

Бібліотеки музейні-експозиції – заклади культури, що зберігають бібліотечні фонди та музейні предмети, проводять інформаційну, патріотичну та краєзнавчу роботу, створюють необхідні умови для збереження   краєзнавчого ресурсу. Таким чином на базі Лісівської публічно-шкільної бібліотеки, за наказом відділу культури і туризму та погодженням сесії Лісівської сільської  Ради відкрито історично-етнокультурну експозицію по історії села, на базі Висоцької публічно-шкільної бібліотеки (за погодженням Висоцької  сільської Ради) історично-меморіальну музейну експозицію).

Відповідальні за створення публічно-шкільних бібліотек-музейних експозицій:

 • Відділ  культури і  туризму Дубровицької  райдержадміністрації
 • Висоцька сільська рада,  Лісівська  сільська рада
 • Центральна районна бібліотека
 • Публічно-шкільні бібліотеки сіл  Висоцьк,  Лісове

{jcomments on}

Останнє оновлення на Вівторок, 04 грудня 2012, 15:58