Головна Повір у себе Бойовий гопак - козацьке бойове мистецтво
Бойовий гопак - козацьке бойове мистецтво Друк e-mail

Виходячи з реалій сьогодення та усвідомлюючи відповідальність перед прийдешніми поколіннями українців, нам треба по-новому звернути увагу на власну історію, історію становлення та розвитку нашої нації. Лише сильний народ здатен творити свою історію, а відповідно і власне майбутнє так, як це вигідно в першу чергу йому, задля процвітання власного добробуту та збереження і примноження своїх культурних, духовних та матеріальних цінностей.

Історія бойової культури нашого народу така давня, як і він сам, кров’ю виписана на пергаменті людства. Танець – це комплекс закодованих рухів, і в давнину про це добре знали. Платон (давньогрецький мислитель), споглядаючи танці озброєних воїнів, відзначав, що танці легіонерів нагадують захисні рухи, стрибки назад та вбоки, як військові маневри, бо танцювальні рухи могли об’єднувати ціле військо. Козаки часто ототожнювали війну із танцями, і ця традиція збереглася у січових стрільців, тому не даремно у пісні «Червона калина» співають:

«Виступають стрільці січовії у кривавий тан –
 Визволяти братів українців з московських кайдан».

Український танець гопак у кожній країні світу знають як візитку України. Немає і в Україні фольклорного танцювального ансамблю, в репертуарі якого б не було знаменитого гопака чи людини, яка б його хоч раз не бачила.

Та далеко не всі, дивлячись на козацький запальний танець, здогадуються, що у традиційних рухах збереглася не тільки духовність і містика глибини тисячоліть, а й гармонійна система древнього військового мистецтва наших пращурів. Недаремно ж говориться, що все нове - це добре забуте старе, а в даному випадку, збережений для нас в танці комплекс бойових і спортивних вправ.

Бойовий гопак - це комплексна система гармонійного розвитку людини, розроблена на основі елементів лицарської культури українського народу, збережених у народних танцях, та власного досвіду митця та дослідника бойових мистецтв світу Володимира Пилата.

У 1985р. В.Пилат відкрив у Львові експериментальну школу з дослідження козацьких лицарських мистецтв та українського рукопашу. Через п'ять років (у 1990р) створено фольклорно-спортивну асоціацію «Галицька Січ», на базі якої потужно розвивається бойовий гопак. 1991 року вперше вийшла книга із згаданої тематики – «Традиції української національної фізичної культури», де чільне місце займає система «Бойовий Гопак». У1994р. побачила світ монографія В.Пилата "Бойовий Гопак".

1999р зареєстровано Центральну Школу Бойового Гопака, яку очолив засновник стилю Володимир Пилат. У 2001р. створено Міжнародну Федерацію Бойового Гопака.

Наразі бойовий гопак не лише в Україні, але й в СНД - найкраща система гармонійного розвитку особистості, потужна система захисту від агресорів, продуктивна оздоровча та філософська система, сучасний колоритний і екзотичний вид одноборства, а для людей лицарської свідомості - досконалий Шлях Воїна.

Шях Воїна у Бойовому Гопаку починається з "Новака" і передбачає сім рівнів зростання майстерності: "Жовтяк", "Сокіл", "Яструб", "Джура", "Козак", "Характерник" та "Волхв".

Існує чотири напрямки розвитку: оздоровчий (з метою загального покращання здоров'я), фольклорно-мистецький (показові виступи, фестивалі, кіно-та фотозйомки мають на меті демонстрацію краси та досконалість рухів), спортивний (розрахований на людей активних та наполегливих, що здатні перемагати на спортивних змаганнях) та бойовий (окреслює Шлях Лицаря Святої Борні за торжество Правди, Світла, Добра та Любові).

Адміністрація Центральної Школи Бойового Гопака відповідальна за проведення семінарів, має право видачі сертифікатів на право викладання бойового гопака, видає дозволи на створення секцій.

Дитяча районна громадська організація «Дитяче козацьке товариство Дубровиччини «Школа Бойового Гопака» офіційно зареєстрована лише в 2007 році, хоча робота школи розпочата ще з вересня 2005 року. Голова правління ДРГО Петро Васильович Велінець. Вихованці школи займались в різних орендованих приміщеннях дубровицьких шкіл і з великим задоволенням оволодівали майстерністю «Бойового Гопака», використовуючи самостійно виготовлені підручні засоби, адже матеріально-технічне забезпечення було повністю відсутнє. За період від початку роботи і до цього часу гопаківський вишкіл пройшли десятки юнаків та дітей.

Представники Дубровиччини «Школи Бойового Гопака» в «Таборі славного війська козацького».

( На фото: справа - керівник школи бойового гопака Петро Велінець)

Організація об’єднує 40 учасників, створено 2 групи в м.Дубровиці, одну в с.Берестя. Діти віком від 6 до 16 років, серед учнів є діти-інваліди, які займаються за окремою програмою: легкою атлетикою, а дехто й бойовим гопаком. Із чотирьох напрямків розвитку бойового гопака: оздоровчий - ідеально підходить людям різного віку та із вадами здоров'я, в яких на протязі року учні бойового гопака беруть участь, а також оздоровчих таборах, де вони мають змогу оздоровити своє тіло, укріпити дух і удосконалити техніку чи підтвердити рівень своєї майстерності. В цій групі успішно займаються: Білоус Віталій, Дем’янець Тарас, Торгун Катерина, Романушко Тетяна, - наголошує керівник школи бойового гопака, -вивчаючи бойове мистецтво, культуру і звичаї своїх предків учасники загартовують свій дух і тіло: вчаться медитувати, ходять по битому склу босими ногами, лягають оголеною спиною на дошку набиту цвяхами, вправляються різними вправами на витривалість.

На фото: Роман Ковальчук (виконує вправу «Залізна сорочка»), такі вправи вимагають духовного налаштування тіла та розуму.

Молодь відчуває неабиякий потенціал, закладений у цій системі комплексного виховання. За цільовим призначенням технічні елементи бойового гопака розподіляються на техніку нападу і техніку захисту; остання складається з техніки кроків і техніки взаємодії. За незначний проміжок часу праця тренера та його вихованців дали перші результати. Це і перемоги в обласних фестивалях, призові місця на Всеукраїнських змаганнях з бойового гопака, представництво України на Міжнародному Дні Європи в Києві, зйомки в двох документальних кінофільмах: «Бойовий гопак на Журавлині», «Нестандартні уроки викладання в школі».

Дубровицькі гопаківці постійні учасники різноманітних змагань, фестивалів, семінарів та інших заходів, що організовують та проводять Міжнародна Федерація Бойового Гопака та Центральна Школа Бойового Гопака. У змаганнях з відповідних дисциплін учасники постійно займають призові та перші місця. У Рівному обласним осередком було проведено два фестивалі, безліч показових виступів.

Завдяки підтримці місцевої влади на даний час для діяльності школи надано приміщення, де власними силами учнів та із залученням певних спонсорських коштів проведено ремонт та зібрано матеріальну-технічну базу.

Оскільки основною метою та завданням організації є залучення більшої кількості дітей та молоді до занять фізичною культурою та спортом, виховання в них патріотичного духу, любові до своєї держави, вивчення історії, обрядів та культури свого народу методом проведення фестивалів, змагань, таборів на часі стоїть питання створення необхідних умов для придбання спортивного та туристичного інвентарю, щоб мати змогу вивозити дітей у оздоровчі табори відпочинку.

Родом усі ми із дитинства, народжуємось, живемо – ростимо, дорослішаємо, мужніємо, вмираємо, нарешті так уже влаштоване людське життя. А тим часом, мабуть, кожному з нас хочеться завжди бути молодими, здоровими, красивими.

Важко буває відвести очі від сцени, коли на ній демонструють своє чудове мистецтво вихованці місцевої школи бойового гопака. Привертають увагу козацькі забави: от хоч би й рука руку зборе (по-теперішньому – армрестлінг) чи силова жердина в колі.

13-14 жовтня 2007 року в Рівному відбувся чемпіонат області з бойового гопака (козацького бойового мистецтва), присвячений Дню українського козацтва. У ньому взяли участь вихованці шкіл бойового гопака зміст Рівне, Здолбунів та Дубровиця. Учасники змагалися у дисциплінах, затверджених Міжнародною Федерацією Бойового Гопака «Однотан» (сольний виступ під музику, показ сув'язей технічних елементів) «Тан-двобій» (парна, наперед вивчена програма,) та «Забава» (безконтактний поєдинок за правилами).

У командному заліку першість вибороли представники Дубровиці - 6 перших місць. Представники Дубровицької школи бойового гопака «Джура» перемогли у дисциплінах «Однотан» (Роман Ковальчук). "Тан-двобій» (пари Роман Ковальчук - Віктор Гєрасимчук, Сергій Конюський - Віктор Шикіло) та «Забава» (Роман Ковальчук - Богдан Лясковець).

Мають хлопці з Бойового Гопака й п'ять других місць: Сергій Конюський, «За6ава» - Максим Абрамович, Віктор Герасимчук, Ярослав Білан, Артур Ніколайчук «Ондотан».

Бойовий гопак, як величезний пласт лицарської культури України, повинен стати набутком всього українського народу.

Редактор відділу газети «Дубровицький вісник»
 Олександр Стрижак

Останнє оновлення на Четвер, 12 січня 2012, 13:05