Головна Бібліотека Книжкова виставка Суцвіття поетичного слова Лідії Шевело
Суцвіття поетичного слова Лідії Шевело Друк e-mail

Фонди Дубровицької централізованої системи публічно-шкільних бібліотек поповнилися краєзнавчою літературою відомої української поетеси Лідії Сергіївни Худаш, під дівочим прізвищем Шевело, уродженки м.Дубровиці Рівненської області, кандидата педагогічних наук, доцента, лауреата літературної премії «Гілка золотого каштана»

alt

Поезії Лідія Шевело почала писати у 15 років під впливом поезій Т.Г.Шевченка. Продовжувала віршувати, будучи студенткою Львівського педагогічного інституту, відділу української мови і літератури. Після інституту вступила до аспірантури, де доля послала їй в наукові керівники знатного методиста, доктора педагогічних наук, професора Тетяну Федорівну Бугайко. Під її керівництвом Лідія Худаш написала кандидатську дисертацію « Вивчення прози І.Я.Франка в середній школі, яку захистила у 1957 році.

Згодом Лідія Сергіївна підготувала до захисту докторську дисертацію «Підвищення ефективності уроку з літератури», де вона вперше застосувала проблемно-дослідницький метод під час аналізу художніх творів, але захистити докторську дисертацію не вдалося, оскільки у Львівському держуніверситеті почалися політичні репресії проти українських вчених. Лідії Сергіївні вдалося влаштуватися в Музей етнографії і художнього промислу на посаду молодшого наукового співробітника, де перекваліфікувалася на етнографа, досліджувала такі теми: «Сім’я і сімейний побут поліщуків», «Світосприймання і вірування».

Участь у науково-етнографічних експедиціях на Західній і східній Україні сприяла поетичній творчості Лідії Шевело, якій вона повністю віддається у суверенній Україні. У її ужинку – дванадцять поетичних збірок:

 • «Росинка». - Львів: «Каменяр», 1985;
 • «Дивокрай-Полісся» - Київ,1990;
 • «З поетичного щоденника» - К.: «Рад.письменник», 1990;
 • «З народних витоків». - К.: «Український письменник»,1992;
 • «Таїна богині Флори». - Львів:Каменяр»,1995;
 • «Сповідь душі». - Львів: «Кобзар», 1997;
 • «Нероздільне». - Львів: «Кобзар»,1999;
 • «Барвисте диво нашої землі», Львів: «Сполом», 2001;
 • «Суцвіття», - Львів: «Кобзар», 2004;
 • «Зоря на небі засвітилась». - Львів: «Сполом», 2006;
 • «Радість і біль». – Львів: «Кобзар», 2007;
 • «Різнобарвність». - Львів: «Кобзар», 2010;
 • «Вибрані поезії в двох томах». - Львів: «Кобзар», 2006;
 • Бібліографічний покажчик. Лідія Сергіївна Худаш(Лідія Шевело). - Львів: «Кобзар», 2007.

книги

Чільне місце займають вірші, присвячені Поліссю, тепло і душевно, з великою любов’ю і глибиною почуттів оспівує в поезії свою Батьківщину. Понад 80 віршів Лідії Шевело покладено на музику. Побачили світ три пісенники : «Голос мого Полісся», композитор Галина Мартиненко.-Львів: «Українські технології», 1999; « З глибини серця», композитор Віра Євтушек. - Львів: «Українські технології»; 2001, «Рослинні голоси», композитор Віра Євтушек.-Львів: «Українські технології», 2003.Чільне місце посідає добірка поезій, присвячена 1000-літтю м.Дубровиці, в якому народилася поетеса і була запрошена на святкування почесним гостем.

У 2002 році Лідія Шевело нагороджена медаллю та дипломом лауреата літературної премії «Гілка золотого каштана» за збірки поезій «Нероздільне» та «Барвисте диво нашої землі».

У 2008 році Лідії Худаш (Шевело) присуджено Огієнківську премію 2008 року в галузі громадської, політичної та духовної діяльності, вручено диплом лауреата і медаль.

«В Поліському цілющому фольклорному джерелі поетеса, серце своє напоїла, щоб творчістю й піснею жило. Воно дало плоди, в щирому розкритті народного світобачення, сімейного побуту, високому патріотизмі до рідної землі, мови» з листа колишнього заступника голови адміністрації Миколи Стовби.

Лідія Сергіївна про свою високу мету  скромно говорить:

« І я веду свій родовід
під прізвищем отим прадавнім
щоби не стерся його слід
і мій також у світі славнім»  

Високу оцінку її поетичної творчості дають у своїх рецензіях і відгуках відомі вчені, письменники, зокрема, Голова Всеукраїнського педагогічного товариства ім.. Григорія Ващенка , письменник, академік НАН України Анатолій Погрібний; літературознавець, відомий літературний критик, заслужений працівник культури України України Володимир П’янов.

Працівники централізованої системи публічно-шкільних бібліотек, користувачі, прихильники творчості Лідії Сергіївни Худаш (Шевело) висловлюють глибоку подяку за краєзнавчу літературу, яку поетеса передала бібліотекам району в дарунок. Зичимо нашій землячці міцного здоров’я, творчого натхнення, невичерпної енергії.

Підготувала пр.методист районної бібліотеки Л.Таборовець