Головна Сторінка пам'яті Книжкова виставка
Книжкова виставка Друк e-mail

alt

«Україна в огні» - таким, за висловом видатного письменника і кінорежисера Олександра Довженка, став для нашого народу період 1941-1944 років. Уже з перших днів віроломного нападу гітлерівців на Радянський Союз Україна опинилася в епіцентрі масованих ударів вермахту.

Смертоносна лавина, знищуючи все живе, залишаючи по собі згарища і руїни, кров і сльози, двічі прокотилася теренами України: спочатку із заходу на схід, а потім у зворотному напрямі. Цей страшний апокаліпсис XX століття палахкотів на українській землі 1225 днів і ночей. Доречно зауважити, що весь період Великої Вітчизняної війни охоплює 1418 діб. Жорна воєнних і повоєнних лихоліть стерли з нашої землі багато сіл і родин, а з ними канула у вічність і пам'ять про кожну конкретну людину.

У нескінченному плині історії тільки час відокремлює головне від другорядного, дріб'язкового, загальнолюдське від особистого. Для учасників і сучасників другої сві­тової, складовою частиною якої була Велика Вітчизняна війна, головним стало все - страх смерті, благородний гнів, лихоліття тяжких випробувань і безмежна радість перемоги.

Для українського народу війна розпочалася значно раніше Великої Вітчизняної - ще з вересня 1939 року. Двічі прокотилася вона вогненним смерчем Україною. Спопеляючою блискавицею пронизала серця і душі, опалила кожну сім'ю та оселю, кожне життя. Її гірка правда ніколи не полишить нас. Саме тому війна й досі не закінчилася для багатьох. Для фронтовиків вона - у спогадах, ранах і нагородах, які дотепер знаходять своїх героїв. Для вдів, матерів і дітей, усіх тих, хто не дочекався рідних з далеких фронтів, вона - у скорботі й надії дізнатися про місце їх загибелі, поховання.

Для всіх нас війна - вічно у незгасній пам'яті. Адже пам'ять - частина духовного життя народу, його найсвятіша істина. Той, хто пам'ятає, завжди сильніший, бо озброєний досвідом минулого. Досвідом боротьби і подолання труднощів, самозречення і відданості, мужності і непокори. Книга Пам'яті України - реквієм безсмертному подвигу земляків.

alt

БЕЗСМЕРТЯ. Книга Пам'яті України. 1941-1945. Головна редакційна колегія (голова І.О. заступник голови І.Т. Муковський і П.П. Панченко, відповідальний секретар Р.Г. Вишневський). - К.: Пошуково-видавниче агентство "Книга Пам'яті України", 2000. - 944с.: іл.

Це видання - скромна данина незгасної пам'яті про тих, хто загинув на полях битв за честь, свободу і незалежність Батьківщини, хто, незважаючи на розбіжність у політичних поглядах, залишився патріотом України до останнього подиху.

На підставі поіменного обліку загиблих у боях узагальнено дані про військові втрати України у роки Великої Вітчизняної і другої світової воєн. Оприлюднено понад 300 документальних фото і кадрів кінохроніки воєнних літ, багато з яких читач побачить уперше.

Книга, в якій простежується єдина історична концепція, пропонує читачеві й інші, неусталені оцінки, висновки, узагальнення українських істориків щодо подій тих далеких років.

 

alt

Архіви окупацій. 1941-1944 / Держ. ком. архівів України; Упоряд. Н.Маковська. - К.: Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2006. - 872 с.: іл. - (Більше не таємно; Т.І).

Що ж буде з народом нашим? Виживе він у цій страшній війні чи загине од німців, од хвороб, од вошей, од голоду, знущань і катувань, і прийдуть свої, і гинутиме він від розстрілів та заслань за участь у співробітництві. Чи пропадуть марно наші жертви?

Щоденник, 1942. О.Довженко.

Час не владний над подіями такого масштабу, як Друга світова війна. Пам'ять про героїзм і мужність, віру і благородство людського духу, прагнення вижити і перемогти, що проявилися у вогненні воєнні роки, є і має залишитися невід'ємною частиною національної самосвідомості.

Пам'ять і знання - нероздільні. Щоб не забувати, треба знову й знову перегортати вже відомі й відкривати нові сторінки історії, «припадати» до невичерпного архівного джерела, шукати і знаходити у ньому нові факти, нові ідеї. Саме цьому, на думку авторів, слугуватиме й видання АРХІВИ ОКУПАЦІЇ (1941-1944) - спільний проект Державного комітету архівів України та Видавничого дому «Києво-Могилянська академія».

... Я написав... чесно, отак, як воно є і як я бачу життя і страждання мого народу... Ми, визволителі, всі до одного давно вже забули, що ми трохи винуваті перед звільненими, а ми вважаємо уже їх другорядними, нечистими, винуватими перед нами дезертиро-оточено-пристосуванцями. Ми славні воїни, але у нас не вистачило звичайної людської доброти до своїх рідних людей... Я... заступився за народ свій, що несе тяжкі втрати на війні... Україну знає лише той, хто був на ній, на її пожарах сьогодні, а не по газетах чи салютах обчислює її перемоги, втикаючи паперові прапорці у мертву географічну карту.

Щоденник, 28.11.1943. О.Довженко

altРокоссовський Р.К. Сталінградський рубіж. – К.: Україна, 2003. – 192 с., [8] арк.. іл.. – Рос.

Книга присвячена великій битві на Волзі, завдяки якій перелом у смертельному двобої з фашизмом.

Видання розраховане на усіх, хто виявляє інтерес до історії Великої Вітчизняної війни

 

 

 

 

 

 

 

 

alt

Людний Ф.П. Дорогами війни. - К.: Україна, 2005. - 420 с.: іл. - Бібліогр.: с. 413-414.

Сьогодні, як ніколи, усім нам, а особливо молоді, потрібна правда і пам'ять про цю війну, про покоління тих людей, які чесно і до кінця виконали свій громадянський обов'язок, захищаючи нашу Батьківщину від загарбників, винесли на своїх плечах тягар післявоєнної відбудови, виростили дітей і внуків — громадян незалежної України. Не применшуючи заслуг і слави видатних полководців і організаторів виробництва воєнного часу, погодьмося з тим, що головним героєм, ключовою дійовою особою війни була проста, звичайна людина, яка витримала найтяжчі випробування.

Саме про таких простих і щирих душею людей, чия мужність і жертовність у роки війни здебільшого залишалася в тіні відомих історичних постатей і подій, йдеться у пропонованій читачам книзі.

Книга розповідає про людей, які чесно і сповна виконали свій громадянський обов'язок, захищаючи Батьківщину від фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни

Випущено на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за програмою «Українська книга»

alt

Під час Великої Вітчизняної війни О. М. Сабуров командував великим партизанським з'єднанням, яке за наказом Центрального штабу партизанського руху восени 1942-го здійснило рейд із Брянських лісів на Правобережну Україну і успішно діяло в тилу німецьких військ до січня 1944 року. Про бойові дії тієї пори розповідає в художньо-документальному творі Герой Радянського Союзу, партизанський генерал.

Публікується за виданням: О. Сабуров. Відвойована весна.— К.: Політвидав У країни.— 1972.

Про події тієї пори вперше він розповів у книгах "За лінією фронту", "Таємничий капітан", а також у виданому 1970 року "Воениздатом" двотомнику "Отвоеваная весна".

 

 

 

 

 

alt

Михайло Каркоць-Вовк. "Від Вороніжа до українського легіону самооборони"., 2001.

Автор цієї книжки сот. Михайло Каркоць-Вовк - це один із тих лідерів, який дивився на світ тверезими очима добре вишколеного старшини. Для нього кожний вояк - це друг, побратим, це велика цінність, яку треба берегти. Якщо інші говорили, що для України треба вмерти, то він казав - ні, для України треба жити... Його заслугою також є й те, що він зібрав ці матеріли, перевірив їхню автентичність і в наведених подіях виступає проти братовбивства, яке називає найбільшим національним злочином.

І тому він тих, які організували УПА в підсовєтській дійсності, а самі втекли з України на Захід ще в 1944 році під плащиком УГВР, називає зрадниками й дезертирами. І справді, бо тисячі з тих молодих українських патріотів були разом з родинами розстріляні, тисячі пішли на довголітні заслання, а чимало з них загинуло по тюрмах і каторжних роботах. І тому спомин сот. Михайла Каркоця вносить нове світло на події, які вібувалися в часі Другої світової війни.

 

alt

Трагедія Волині. причини й перебіг польсько-українського конфлікту в роки Другої світової війни. - Київ: Українська Видавнича Спілка, 2003. - 140 с.

У пропонованому дослідженні розповідається про причини і перебіг польсько-українського збройного конфлікту на Волині у роки Другої світової війни. Залучивши до наукового обігу велику кількість нових документів, у тому числі з колишніх таємних архівів, автор приходить до висновку, що протистояння між обома народами відбувалося насамперед через несприй-няття польською політичною елітою і частиною поляків прагнень українців творити власну державність на споконвічній українській землі.

Розрахована на всіх, хто хоче розібратися у проблемі Польсько-українських відносин у 1939—1947 роках.

 

 

 

 

alt

Ярослав Войцешко, Наталія Катеринчик. "Від Туви - до України, Від Кизила - до Рівненщини"., 2004 рік

Анонс: книга "Від Туви — до України, від Кизила — до Рівненщини " написана на основі архівних матеріалів, розповідей і спогадів колишніх тувинських добровольців, письмових джерел з Республіки Тува. У книзі розповідається про трудові і ратні подвиги тувинського народу, тувинських добровольців у ході визволення України, Рівненщини від фашистських загарбників

За сім тисяч кілометрів від У крайні, за сивими Саянськими хребтами, в самому центрі Азії знаходиться республіка Тува. Вона близька й дорога українському народові, тому що в грізні і тяжкі роки Великої Вітчизняної війни тувинський народ надав велику матеріальну безкоштовну допомогу фронтам війни з фашистами. Ці ресурси в основному направлялись на Україну, де проходили найбільш кровопролитні бої з окупантами. Крім того, кращі сини і дочки цього мужнього і волелюбного народу - кавалеристи та танкісти овіяли себе невмирущою славою в боях за визволення України.

Більш детальну інформацію Ви зможете отримати на абонементі центральної районної бібліотеки ознайомившись із книжковим фондом розділу!

Останнє оновлення на П'ятниця, 13 січня 2012, 12:44